INTRANET    Institutu biostatistiky a analýz
Institut biostatistiky a analýz
LF MU
Kamenice 126/3
625 00 Brno
www.iba.muni.cz

Časný záchyt chronické obstrukční plicní nemoci v rizikové populaci

neaktivní

Časný záchyt chronické obstrukční plicní nemoci v rizikové populaci

Předmětem projektu je vyhledat pacienty s dosud nediagnostikovanou chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) v raném stadiu a definovat rizikové skupiny osob v populaci. Včasná identifikace tohoto závažného onemocnění umožní terapii a zabrání progresi nemoci do ireverzibilní fáze, ve které dochází i k opakovaným hospitalizacím, akutním exacerbacím a smrti.

start projektu: dubna 2018

ukončení projektu: bezna 2021

Hlavním cílem projektu je ověření vhodnosti zavedení nové metody časného záchytu chronické obstrukční plicní nemoci v rizikové populaci, který přispěje k naplňování klíčových priorit Akčního plánu č. 7: Rozvoj programů zdravotního screeningu v ČR.

Dílčí cíle:

  • specifikovat rizikovou populaci ohroženou vznikem chronické obstrukční plicní nemoci a vypracovat metodiku časné detekce v reálných podmínkách stávajícího systému ambulantních pneumologů v těsné spolupráci s jejich nejbližšími praktickými lékaři;
  • realizovat pilotní ověření screeningového programu dle vytvořených postupů a metodik;
  • vyhodnotit efektivitu navrženého postupu realizace časné detekce chronické obstrukční plicní nemoci u definované skupiny nemocných a současně na základě získaných dat zpracovat doporučený postup pro časný záchyt CHOPN v definované rizikové populaci.

Klíčové aktivity

KA 1: Organizace a metodika

Cílem této aktivity je metodicko-technická příprava pilotního ověření časné detekce CHOPN v rizikové populaci. Nejprve bude na základě mezinárodních zkušeností a poznatků a diskusích s odbornou společností detailně upřesněna riziková skupina nemocných. Dále dojde k sestavení detailního plánu realizace pilotního testu screeningového programu, nasmlouvání zdravotnických zařízení, ve kterých bude pilot probíhat, zajištění odborného personálu pro realizaci pilotu a jeho zaškolení. Součástí aktivity bude i tvorba informačních materiálů pro úžeji definovanou cílovou skupinu, která se bude pilotu účastnit.

KA 2: Pilotní projekt

Cílem této aktivity je v praxi si detailně ověřit možnost fungování a organizace časné detekce CHOPN v rizikové populaci nemocných, tj. koordinovaného provádění analýzy symptomatické zátěže a funkčního vyšetření u osob s velkým rizikem vzniku CHOPN. 

KA 3: Vyhodnocení a metodická doporučení

Cílem této aktivity je vyhodnotit nasbíraná strukturovaná data, navrhnout případné metodické korekce, připravit revizi doporučených postupů pro časnou detekci CHOPN v rizikové populaci v ČR a navrhnout doporučení ohledně realizace na širší národní úrovni.

KA 4: Sebeevaluace projektu

V rámci sebeevaluace nezávislý tým posoudí procesy a vzniklé výstupy projektu.

Výstupy projektu

V rámci projektu bude 7000 osob v riziku vyšetřeno u plicního lékaře.

Dále v rámci projektu vzniknou následující metodické výstupy:

  • metodika ověření screeningového programu záchytu chronické obstrukční plicní nemoci v podmínkách českého zdravotnictví;
  • metodika sběru dat;
  • analytická a metodická zpráva z vyhodnocených dat pilotního projektu;
  • doporučený diagnostický a klinický postup programu záchytu chronické obstrukční plicní nemoci;
  • metodika a plán realizace programu screeningu, včetně podrobné analýzy navrženého designu screeningového programu a rozboru rizik pro jeho realizaci na národní úrovni;
  • komplexní evaluační zpráva.

Další důležité informace:

  • Odborný garant: doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D., přednosta Plicní kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové
  • Podpora: Operační program Zaměstnanost (OPZ): Časný záchyt chronické obstrukční plicní nemoci v rizikové populaci (CZ.03.2.63/0.0/0.0/15_039/0008166)
  • Stručný přehled výsledků: podrobnější informace najdete na www stránkách projektu
Časný záchyt chronické obstrukční plicní nemoci v rizikové populaci