Archiv
Síť lékařských fakult MEFANET uspořádala 6. ročník své tradiční a prestižní konference s mezinárodní účastí
V brněnském hotelu International se ve dnech 27.–28. listopadu 2012 konal již 6. ročník konference MEFANET, na které se pravidelně potkávají pedagogové a studenti všech lékařských fakult z České republiky a ze Slovenska spolu s odborníky v oblasti zdravotnické informatiky a elektronické podpory výuky. Vedle metodických a pedagogických aspektů e-learningu na lékařských fakultách se letošní konference opět zabývala i dopadem tohoto fenoménu na konkrétní obor medicíny – tematicky zaměřené sympozium tentokrát směřovalo do oblasti ortopedie, revmatologie a fyzioterapie.
Genetická informace úspěchu na setkání TEDx Prague Salon č. 1
Genetická informace je úzce spjata se svým nositelem a přetrvá v čase, jenom pokud její nositelé přežijí. Natália Martínková jakožto laureátka stipendia L'Oréal Pro ženy ve vědě vysvětlovala signál času v sekvencích DNA na setkání TEDx Prague Salon s názvem Nenápadný půvab vědy.
Experti na monitoring perzistentních organických polutantů v Brně
Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí ve spolupráci s Institutem biostatistiky a analýz (IBA MU) a Sekretariátem Stockholmské úmluvy o perzistentních organických polutantech uspořádaly ve dnech 13-15. června 2012 expertní zasedání k budoucnosti sběru a managementu dat o perzistentních organických látkách v rámci Globálního monitorovacího plánu Stockholmské úmluvy (GMP) s ohledem na aktuální potřeby mezinárodního společenství.
Původci krvácivých horeček často mění hostitele
Arenaviry Nového světa způsobují krvácivé horečky, na které umírá až třetina pacientů. Mnohem víc druhů virů ale u hlodavců nevede k závažnějším onemocněním. Dlouhodobý společný vývoj se považoval za důvod, proč jsou hlodavci odolní vůči nákaze. Tento názor však vyvrací studie, na níž se podílely i české badatelky Natália Martínková a Michaela Bayerlová.
Screening rakoviny tlustého střeva a konečníku a jeho informační zázemí na Masarykově univerzitě podpořil v Brně i eurokomisař J. Dalli
V České republice v současné době běží tři onkologické screeningové programy, které mají za cíl vyhledávat v cílové populaci méně pokročilá a tedy snadněji léčitelná stadia nádorových onemocnění. Informační podporu, tedy sběr dat, jejich analýzu a hodnocení, těmto programům poskytuje Institut biostatistiky a analýz LF a PřF MU. Především kolorektální screening však navzdory solidnímu medicínskému a informačnímu zázemí bojuje s nízkou účastí veřejnosti a vysokým podílem onemocnění diagnostikovaných v pokročilé fázi. Jedním z impulsů k obrácení tohoto trendu byla i konference Evropské dny kolorektálního karcinomu, která se konala 4.–5. května 2012 v Brně.
Evropské dny kolorektálního karcinomu: Brno 2012
Víte, jak se vyhnout nebo bojovat s rakovinou tlustého střeva a konečníku? Jste pacient, lékař, politik, nebo ani jedno z toho, ale chcete vědět víc?
Syndrom bílého nosu u netopýrů: společný výzkum AV ČR, MU a VFU
Vědci z brněnských pracovišť Akademie věd ČR, Masarykovy univerzity a Veterinární a farmaceutické univerzity prokázali, že netopýři u nás trpí syndromem bílého nosu ‒ plísňovým onemocněním, které v Severní Americe ohrožuje ekosystém.