Archiv

Rok: 2016 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009


Ze screeningu profitují ženy, které docházejí pravidelně

7.12.2012 Medical Tribune 25/2012 | Další informace...

Poslední listopadový den se v Brně uskutečnila výroční desátá konference „Audit mamografického screeningu v praxi“, na které jsou tradičně prezentovaná oficiální data mammárního screeningu za předchozí rok.


Rakovina: bez peněz to nejde

14.11.2012 Lidové noviny | Další informace...

Současný systém financování péče v onkologických centrech nezohledňuje skutečné počty pacientů. Zdravotní pojišťovny jsou ochotny hradit léčbu pouze do výše nákladů, které byly v roce 2009.


Přemysl Frič: Screening CRC je jako orchestr s jedním dirigentem

12.11.2012 | Další informace...

Jeden ze zakladatelů screenigového programu pro kolorektální karcinom, prof. MUDr. Přemysl Frič, DrSc., v rozhovoru pro EurActiv.cz několikrát zmínil i roli IBA MU v tomto preventivním programu


Ladislav Dušek: Češi jsou národ, který ignoruje prevenci

12.9.2012 | Další informace...

Češi patří k národům, které trápí vysoký počet nádorů rakoviny tlustého střeva a konečníku (CRC). Diagnózu se často dozvídají až v poslední fázi nemoci, kdy je šance na její vyléčení nízká. Podle Ladislava Duška, ředitele Institutu biostatistiky a analýz na brněnské Masarykově univerzitě, na tom svůj podíl viny nese nevědomost pacientů, k níž přispívá neexistence státem řízené osvětové kampaně a také fakt, že Češi jednoduše prevenci ignorují.


Původci krvácivých horeček často mění hostitele

19.6.2012 Zdroj: IBA MU, tisková zpráva AV ČR | Další informace...

Arenaviry Nového světa způsobují krvácivé horečky, na které umírá až třetina pacientů. Mnohem víc druhů virů ale u hlodavců nevede k závažnějším onemocněním. Dlouhodobý společný vývoj se považoval za důvod, proč jsou hlodavci odolní vůči nákaze. Tento názor však vyvrací studie, na níž se podílely i české badatelky Natália Martínková a Michaela Bayerlová.


Virtuální výuka mediků – IBA MU a AKUTNĚ.CZ v Hospodářských novinách

Že do výuky budoucích lékařů intenzivně pronikají moderní technologie, je známý fakt. Příkladem budiž i oficiální síť českých a slovenských lékařských fakult MEFANET, která má právě toto mezi svými primárními cíli. IBA MU a Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny FN Brno však dlouhodobě spolupracují i na dalších projektech, z nichž v současné době nejviditelnější je portál AKUTNĚ.CZ.


Česká onkologie má co nabídnout

1.3.2012 Medical Tribune 3/2012 | Další informace...

Narůstající počty pacientů, matoucí podmínky úhrad u některých léků, úhradové dodatky podepisované skoro s ročním zpožděním, přenášení odpovědnosti za dostupnost léčby na ošetřující lékaře. To jsou jen některé problémy, jimž čelí onkologická pracoviště, a v jejich seznamu by se dalo dlouho pokračovat. V takovém nepřehledném prostředí snadno zaniká jedno podstatné sdělení – česká onkologie na tom není špatně.


Syndrom bílého nosu u netopýrů: společný výzkum AV ČR, MU a VFU

23.1.2012 Zdroj: tisková zpráva AV ČR | Další informace...

Vědci z brněnských pracovišť Akademie věd ČR, Masarykovy univerzity a Veterinární a farmaceutické univerzity prokázali, že netopýři u nás trpí syndromem bílého nosu ‒ plísňovým onemocněním, které v Severní Americe ohrožuje ekosystém.Zpět