Evropské dny kolorektálního karcinomu 2014 - přerod českého screeningového programu a důležitá role praktických lékařů

Institut biostatistiky a analýz MU ve spolupráci s Kanceláří poslance Evropského parlamentu RNDr. Pavla Poce, statutárním městem Brnem, United European Gastroenterology, Asociací evropských lig proti rakovině (ECL) a dalšími partnery uspořádal třetí ročník tradiční konference Evropské dny kolorektálního karcinomu.


Konference se konala ve dnech 25.–26. dubna 2014 v brněnském Hotelu International a zúčastnilo se jí přes 170 zájemců o problematiku prevence kolorektálního karcinomu z 15 zemí. Program byl věnován zejména tématům související s cenou a hodnotou screeningu ve smyslu ekonomickém, medicínském i společenském. Přední evropští odborníci mluvili také o nákladové efektivitě screeningových programů.

Vzhledem k aktuálnímu přerodu českého programu screeningu rakoviny tlustého střeva a konečníku na celopopulační a zavedení adresného zvaní občanů k preventivním vyšetřením byla zejména českými účastníky diskutována jeho udržitelnost a budoucnost. Otázkou zůstává také reálná odpověď české populace na adresné zvaní a zvýšení účasti ve screeningu. V mnoha příspěvcích českých i evropských hostů byla zmiňována i role praktického lékaře v motivaci lidí k prevenci a k účasti na screeningových vyšetřeních, jak ostatně dokazuje i aktuální prohlášení asociace United European Gastroenterology.

Více informací o konferenci a fotogalerii naleznete na www.crcprevention.eu.

9.5.2014


Zpět